Witam wszystkich:)


Regularnie zamieszczam coraz to nowsze artykuły, które dotyczą obu kursów:

I. Kurs Gitarowy dla początkujących - w lewym nagłówku !

II. Kurs HTML i CSS - w prawym nagłówku !


Polecane blogi:29 sierpnia 2013

Początki trwania zespołu Metallica

Każdy zespół posiada odpowiednie trasy koncertowej. Metallica rozpoczynała je już 14 marca - koncert w Radio City w Anjeim, stan Kalifornia. Trochę ponad 10 dni później-26 marca wystąpiła na Woodstock-u, a 27 marca jako support grupy Saxon w klubie Whiskey a Go Go.
          Świetna przedstawiała się sytuacja z zespołem Krokus, mieli dołączyć do nich na koncercie. Oni jednak zrezygnowali, dlatego sama Metallica postanowiła wystąpić jako główny zespół.
W końcu 14 czerwca mogliśmy zauważyć album Metal Masacre. Dużą popularność zyskał przede wszystkim singiel "Hit the Lights". A do końca roku 1982 zespół skupił się na trasie koncertowej, jak i nagrywaniu dem utworów.
          Jednak pod koniec 1982 roku zmienił się skład. Odejście McGovney było przede wszystkim spowodowane sytuacja z muzykami, jak i oczekiwaniem przyjęcia innego basisty, który spełni ich większe oczekiwania. W zamian za dawnego basistę dołączył Cliff Burton. Po pewnym czasie cały zespół przeprowadził się do San Francisco.

1983 - 1985: „Kill 'Em All” „Ride the Lightning”

Tydzień później Metallica wstąpiła do Music America Recording Studios, by w ciągu 17 dni zarejestrować materiał na swój pierwszy album studyjny.
Metallica następnie grała w San Francisco, a później rozpoczęła trasę koncertową na Wschodnim Wybrzeżu. Wynikało to z współpracy z Jon Zazula. Pod koniec marca zespół wyruszył na drugi koniec USA. Jednak już w czasie samej podróży dochodziło do pewnych problemów - Dave Mustaine posiadał pociąg do używek. Z tego względu został on wyrzucony z zespołu - zastąpił go Kirk Hammett.
Na początku 1984 roku po koncercie w Bostonie w stanie Massachusetts, zespołu został okradziony z całego sprzętu (z wyjątkiem gitar, które muzycy zabrali ze sobą do hotelu, chroniąc je przed zimnem). Dało to początek pierwszej balladzie zespołu, Fade to Black.
W niedługim czasie zostały nagrane płyty Metallica. Pierwsza - "Em All" została wydana w roku 1982-25 lipca. Następnie rozpoczęli oni trasę koncertową w USA, która promowała nowy album-została zakończona 3 września 1983 roku. Później doszło do kolejnej przeprowadzki MA- tym razem do New Jersey. Skupiał się szybko na utworzeniu nowego albumu.
          Nagrywanie nowego albumu odbywało się w Kopenhadze, w Sweet Silence Studios. A producentem okazał się Flemming Rasmussena. Nagranie zostało zakończone 14 marca 1983 roku. W końcu mieliśmy możliwość zauważyć wydanie albumu "Ride the Lightning". Początkowa krytyka szybko przeszła w zapomnienie i nawet Fade the Black-utwór w albumie, został uznany za metalową klasykę wszech czasów. Niedługo później -1 sierpnia MA zapoznali Cliffa Bernsteina - współzałożyciela Qprime Management. To on zajmował się promowaniem największych rockowych zespołów, w tym Aerosmith, Scorpions, czy AC/DC. Dlatego w szybkim czasie zdecydowali się oni zwolnić Marka Whitakera, zakończyli również współpracę z promotorem Johnem Zazula. Oczywiście mogło to wszystko zakończyć się na rozprawie sądowej, ponieważ złamali kontrakt, ale nie tylko oni-także Zazula, który sprzedał więcej kopii albumu, niż posiadał do tego prawo.
          To spowodowało, że 12 września nawiązała współpracę z wytwórnią Elektra Records. I już 16 listopada ruszyli w trasę koncertową, która trwała 1,5 roku - jeździli po Europie, USA, jak i w Kanadzie. Na zespół wołano wtedy Alkoholica - wynikało to z uzależnienia zespołu od alkoholu.
Po trasie koncertowej nastąpił okres tworzenia nowych utworów. Nagrywanie również odbywało się w Kopenhadze, a produkcja zachodziła pod okiem Flemming Rasmussen. Nagranie rozpoczynało się od połowy 1985 roku - 27 grudnia 1985.

1986 – 1987: „Master of Puppets” „Garage Days Re-Revisited”

Do miksowania nagranego materiału został wybrany Michael Wagener. W tym czasie-na początku roku 1986 zarówno Burton, jak Hetfiel grali w zespole Spastic Children.
3 marca MA wydała album "Master of Puppets". Jego wynik był zadowalający - 29 miejsce na krajowej liście przebojów w USA. Tak więc trzeba przyznać, że Metallica przede wszystkim była znana z koncertów. Dlatego już 27 marca postanowili wybrać się na kolejną trasę Koncertową - "Damage".
Ale trasa nie dobiegła końca-27 września nastąpił wypadek autokaru, w momencie, gdy wracali z koncertu w Sztokholmie do Kopenhagi. Skutek był taki, że Cliff Burton - basista, nie przeżył. Tragicznie został on przybity przez autobus. Wtedy to członkowie myśleli rozwiązaniu zespołu, jednak sama metka Burtona zachęcała ich do dalszej pracy. Wskazała, że tak chciałby ich przyjaciel Cliff.
Pogrzeb Cliffa odbył się 7 października w Castro Valley - Kalifornia. warto zauważyć, że podczas uroczystości był puszczony jeden utwór Cliffa-"Orion". Na miejsce Cliffa trafił Jason Newsted i już 8 stycznia 1987 roku skupili się na wznowieniu trasy koncertowej. W Polsce MA zagościła 10-11 lutego 1987 roku, w Katowicach.
Zakończenie trasy koncertowej opierało się na dalszych wysiłkach w tworzeniu coverów. Oprócz Hetfielda, który złamał rękę, poprzez wygłupy na deskorolce. Covery zostały wydane 24 sierpnia 1987 roku - minialbum "Garage Days Re-Revisited". Niedługo mieli możliwość wystąpić w klubie "100" - w Londynie. Występowali pod inną nazwą - "Damage" ale mimo wszystko publiczność rozpoznała ich jako MA. Z powodu dużego tłoku w środku same Jason zemdlał.


          Po tych wysiłkach, zespół postarał się o przygotowaniach do nowego albumu studyjnego. Niedługo później "Garage Days Re-Revisited" zdobył status złotej płyty. Czymś nowym było Dla Metallica nagranie filmu - "Cliff 'Em All!". Byl on specjalnie utworzony dla dawnego członka zespołu. Prezentował on nagrania wideo, kiedy to Burton był członkiem zespołu (1982-86).